Notice: Use of undefined constant linklove - assumed 'linklove' in /home/klient.dhosting.pl/cyrus/wycieczka/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-plugin/class-frontend.php on line 95

Porozmawiajmy o butach


Notice: Use of undefined constant linklove - assumed 'linklove' in /home/klient.dhosting.pl/cyrus/wycieczka/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-plugin/class-frontend.php on line 95
Obuwie górskie

Dobrze dobrane buty pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo zdobyć niejeden szczyt. Dobierz je mądrze.
Zdjęcie: Wyprawa na Rysy

W zeszłym tygodniu pisałem, w jaki sposób bezpiecznie podróżować po górskich szlakach. Jednym z bardziej istotnych elementów przygotowania się do takiej wyprawy jest dobór odpowiedniego sprzętu, który pozwoli w pełni cieszyć się wycieczką i bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu.
Obowiązkowym elementem górskiej podróży jest właściwe obuwie, które będzie w stanie wytrzymać starcie z warunkami panującymi podczas wędrówek: ostre odłamki skalne, kamienie, rumowiska, wilgoć, deszcz, ciągłe zmiany temperatur, itp. Zatem jakie cechy powinny posiadać odpowiednie buty? Przede wszystkim należy zapomnieć o: trampkach, adidasach, klapkach, japonkach, botkach, balerinkach czy takich cudach:

Złe buty

Prawdopodobna laureatka Nagrody Darwina – serdecznie gratulujemy.
Jeśli są tu jacyś fani czarnego humoru lub lubiący horrory, to informuję, że takich zdjęć znaleźć można znacznie więcej w Internecie – niestety.
Zdjęcie: Ogrodniczka.pl

Powyższe obuwie nie daje nawet podstawowej ochrony dla stopy, która narażona jest podczas wędrówki na wiele niebezpieczeństw, takich jak: kontuzje, zwichnięcie kostki, oparzenia, odmrożenia, zmiażdżenie stopy, itp. Poruszając się po górach należy pamiętać przede wszystkim o podłożu – nie poruszamy się po równym parkiecie czy chodniku, ale po skałach, mchach czy trawach, które niejednokrotnie są śliskie od zebranej na nich wilgoci. Niefortunny poślizg podczas schodzenia ze szlaku może skończyć się tragedią, a memy o śmierci w pięknych butach przestaną być śmieszne…

Pomijając całe to czarnowidztwo – dobrze dobrane obuwie to podstawowe wyposażenie każdego szanującego się turysty, chcącego wyruszyć na podbój górskich grani i wrócić z nich w jednym kawałku. Popularne z nazwy buty trekkingowe (istnieje wiele rodzajów i nazw obuwia górskiego w zależności od jego zastosowania) – bo o nich mowa – powinny posiadać:

  • Grubą, gumową podeszwę z odpowiednim bieżnikiem antypoślizgowym, zapewniającym dobrą przyczepność do podłoża. Wybór samej podeszwy oraz zastosowanej w niech technologii jest uzależniony od przeznaczenia obuwia i warunków terenowych, pogodowych i klimatycznych, w jakich będziemy z niego korzystać.

    Podeszwa Vibram

    Przykładowa budowa podeszwy jednej z popularniejszych marek – Vibram.
    Grafika: Underwater

  • Uszczelnione szwy, łączenia materiału (skóry) z podeszwą – najlepiej gumą. Zastosowanie takiego rozwiązania zwiększa wiatro-, wodoszczelność, dodatkowo zapobiega odpadaniu, przeciekaniu podeszwy, rozdarciom materiału oraz usztywnia samą konstrukcję buta.
  • Odpowiednią twardość zapewniającą ochronę i usztywnienie stopy. Zabezpieczenie stopy i kostki przed skręceniem, zwichnięciem czy zmiażdżeniem jest sprawą bardzo istotną, dlatego też warto wybrać buty wykonane z twardszych materiałów – wzmacnianych dodatkowymi wkładami usztywniającymi newralgiczne miejsca, jak np. czubek (przód) buta czy pięta.
  • Membranę zapewniającą odpowiednią do potrzeb oddychalność, wiatro- i wodoodporność. Obuwie, w którym zastosowano takie rozwiązanie, dba o regulację temperatury oraz odprowadza nadmiar wilgoci z ich wnętrza i nie dopuszcza do jej przedostania się z zewnątrz buta podczas podróży. Dzięki temu nasze stopy rzadziej będą się pocić i ulegać otarciom, oparzeniom wynikającym z przegrzania. Analogicznie sprawa wygląda w przypadku ochrony przed nadmierną utratą ciepła i przy groźbie odmrożeń.

    Budowa membrany Gore-Tex

    Przykład działania i budowy jednej z popularniejszych marek membran – Gore-Tex.
    Grafika: Pedraczek

  • Cholewę, która powinna sięgać nie niżej niż do 3/4 wysokości kostki lub całkowicie ją zakrywać. Poruszając się po skalistym teranie bardzo łatwo o kontuzję, zwichnięcie czy postawienie stopy w niewłaściwy sposób, co może spowodować bolesny upadek. Odpowiednia wysokość obuwia nie tylko chroni nasze kostki, ale również dodatkowo usztywnia i mocuje stopę w bucie, czyniąc nas mniej podatnymi na utratę równowagi.
  • Materiał zewnętrzny dostosowany do warunków pogodowych i pory roku, w których będziemy podróżować po górach. Wykorzystanie cięższej skóry zaleca się zimą, a lżejszych od niej tekstyliów latem. Zastosowany materiał ma wpływ na wagę samego buta, a co za tym idzie na nasz wysiłek włożony w podróżowanie.
  • Odpowiedni rozmiar, który zapewni wygodne ułożenie stopy wewnątrz. Przy zakupie obuwia należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – ze względu na swoją konstrukcję, tych butów nie da rady „rozbić”, „rozejść”. W związku z tym podczas zakupów najlepiej wziąć ze sobą skarpety, w których będziemy chodzić w górach i założyć je przy mierzeniu nowej pary. Warto pamiętać o odpowiednim usztywnieniu stopy – nie może mieć za dużo przestrzeni ani też żadnego ucisku. Najlepiej dopasować wielkość poprzez sprawdzenie wygody obuwia o pół rozmiaru większego i mniejszego.

Powyżej zawarłem najważniejsze informacje dotyczące budowy i dopasowania profesjonalnego obuwia górskiego bez podziału na ich szczegółowe rodzaje i zastosowanie. Dla chcących uzupełnić tę wiedzę polecam wpis: Beskidy365.pl

Jeśli macie jakieś doświadczenie z profesjonalnym obuwiem górskim, zachęcam do podzielenia się nim w komentarzu. Na co zwracacie uwagę przy tego typu zakupie?

Komentarze

comments

Powered by Facebook Comments

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>